Gdy alkohol niszczy życie…

Jest jedną z najbardziej podstępnych chorób, z którą chyba każdy z nas zetknął się przynajmniej raz w życiu. Choroba alkoholowa, znana tez jako alkoholizm, może zniszczyć nie tylko osobę pijącą, ale i jego najbliższą rodzinę. Niestety, mimo licznych kampanii społecznych oraz promocji zdrowego życia, ale wielu osób alkohol staje się metodą na życie. Jak można pomóc tym, którzy wpadli w nałóg?

Alkoholizm – kiedy należy szukać pomocy?
Alkohol pojawia się w życiu wielu ludzi, jednak nie zawsze mamy do czynienia z nałogiem. Choroba alkoholowa to pojęcie, którego nie można użyć w odniesieniu do kogoś, kto od czasu do czasu lubi się zabawić przy dobrych trunkach. Alkoholizm to silne uzależnienie psychiczne i fizyczne zarazem, które prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem oraz z życiem w społeczeństwie. Choroba alkoholowa to kilka faz, które dość płynnie następują jedna po drugiej. Całość może trwać nawet 15 lat, a droga od systematycznego picia do tzw. delirium jest męcząca i dla alkoholika, i jego bliskich. Kiedy należy zacząć szukać pomocy? Im szybciej, tym lepiej. Im głębsze uzależnienie, tym większe zniszczenie organizmu i psychiki.

Gdzie szukać pomocy?
Choroba alkoholowa może być skutecznie leczona, jednak podstawowe znaczenie ma tu podejście samego pacjenta do leczenia. Dobre chęci to podstawa, bez których nawet najlepsza terapia nie przyniesie oczekiwanych efektów. Ważne jest też wsparcie rodziny oraz pomoc innych osób, którym alkohol zniszczył życie. Bardzo ważną rolę w walce z takim nałogiem, jakim jest alkoholizm, odgrywają grupy wsparcia dla Anonimowych Alkoholików. Pomocne są też wszelkiego rodzaju fundacje i stowarzyszenia, których działalność polega przede wszystkim na rozwiązywaniu problemów alkoholowych. Są one idealną propozycją dla tych, którzy teoretycznie już wyszli z nałogu, oraz dla tych, którzy zaczynają podejrzewać, że są uzależnione od alkoholu. Co jednak z tymi osobami, które są już bardzo mocno uzależnione i których organizm bez alkoholu nie jest już w stanie prawidłowo funkcjonować?

Gdy niezbędna staje się pomoc lekarza…
Silne uzależnienie organiczne wymaga znacznie bardziej zaawansowanego leczenia, niż tylko pomoc oferowana przez grupy wsparcia. Tu często niezbędny staje się pobyt w zakładzie zamkniętym i odwyk, nad którym czuwać będą lekarze specjalizujący się w walce z nałogami. Leczenie w szpitalu zwykle składa się z dwóch etapów. Ten pierwszy polega na odtruciu organizmu. Trwa on do dwóch tygodni, a w jego czasie organizm powinien zostać oczyszczony ze szkodliwych toksyn. Drugi etap leczenia szpitalnego polega na walce z uzależnieniem psychicznym. To znacznie trudniejsze zadanie, zatem i czas leczenia jest tu znacznie dłuższy. Jak długo może on trwać? Minimalny czas leczenia wynosi tu 6 tygodni, choć wielu pacjentów musi z takiej szpitalnej terapii korzystać przez kilka miesięcy. Kiedy nałóg zostaje opanowany, chory może zacząć nowe życie. By znów nie pojawił się w nim alkohol, powinien korzystać ze wsparcia oferowanego przez kluby anonimowych alkoholików. Wsparcie innych przyda się z pewnością w chwilach załamania, które z pewnością nie raz będą się pojawiały nawet u tych pacjentów, którzy przeszli przez terapię w najlepszych szpitalach odwykowych.

Alkohol powszechnie kojarzony jest z dobrą zabawą. Niestety, często staje się on nałogiem, który niszczy zdrowie i życie. Alkoholizm nie jest, niestety, problemem jednostki. Tam, gdzie pojawia się choroba alkoholowa, tam pojawia się cierpienie całej rodziny. Warto o tym pamiętać, szczególnie w chwili, gdy po kieliszek zaczyna się sięgać zbyt często.

Podziel się!

Autor: unigenitus

Świętokrzyski rodowód, lata wykształcenia i formacji spędzone w Rzymie i Salamance, wzbogacone ponad 20-letnim doświadczeniem w środowisku międzynarodowym, pozwalają mi dziś na interpretację rzeczywistości w obiektywny sposób. Opanowanie czterech języków już w młodości otworzyło mi możliwość wzbogacenia własnego modus vivendí et operandí o uniwersalny dorobek kulturalny i spuściznę tradycji katolickiej. W podejmowaniu wyzwań działam z pasją, umocniony jednocześnie doświadczeniem i zdobytą ad hoc samodzielnie wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *